13. oktoober – ülemaailmne tromboosipäev
13.10.2020Juba seitsmendat aastat tähistatakse 13. oktoobril ülemaailmset tromboosipäeva. 2013. aastal käivitas WHO globaalse programmi ennetamaks ja kontrollimaks mittenakkuslike haiguste levikut, eesmärgiga vähendada enneaegseid surmasid kuni 25% aastaks 2025. “World Thrombosis Day” liikumine on üks osa sellest projektist ning Rahvusvaheline Tromboosi ja Hemostaasi Ühing on ülemaailmse tromboosipäeva eestvedaja.
Programmi põhifookuses on nii arteriaalne kui ka venoosne tromboos. Teadlikkus arteriaalsest tromboosist on suurenenud aastatepikkuse töö tulemusena. Vähem on aga tähelepanu pööratud kolmandale olulisele kardiovaskulaarsele haigusele, venoossele tromboosile, mille raskeim avaldumisvorm, kopsuarteri trombemboolia, on äkksurma põhjus 25%-l patsientidest. Erinevalt arteriaalsest tromboosist ei küsi venoosne tromboos vanust ning võib sageli tabada noori ja aktiivseid inimesi. Tõsisel haigusel on kasvav tendents seoses elanikkonna vananemise, rasvumise ja vähki haigestumise ning vähihaige elulemuse paranemisega.
Ülemaailmse tromboosipäeva eesmärk on elanikkonna tromboosialase teadlikkuse suurendamine. Lisainfot leiab: http://www.worldthrombosisday.org/
Rahvusvaheline lühend HAT (Hospital acquired thrombosis) tähendab tõlkes haiglaraviga seotud venoosset tromboosi, mis võib olla provotseeritud nii immobilisatsioonist, ägedast haigestumisest, traumast kui ka kirurgiast. Teades, et venoosne trombemboolia hõlmab endas klassikaliselt süvaveeni tromboosi tüsistumist kopsuarteri trombembooliaga, millest viimane moodustab haiglasurmadest ligikaudu 10%. Epidemioloogilised uuringud on näidanud, et enne haiglasisese tromboprofülaktika kasutamise juurutamisest oli 55–60% kõikidest venoosse trombemboolia juhtudest seotud haiglaraviga, tekkides haiglas või 90 päeva jooksul pärast haiglaravi lõppu. Koostöös haigekassaga on sel aastal Eesti Sisearstide Ühendusel töös kliiniline auditit “Venoosse trombemboolia profülaktika kirurgilise ja mittekirurgilise profiiliga osakondades”, mille eesmärk on parandada tromboprofülaktika teostamist haiglates.
Käesoleval aastal on ülemaailmselt fookus COVID-19-sse haigestunud patsientide venoosse trombemboolia ennetusel ja ravil haigla tingimustes.