Inimese immuunpuudulikkuse viiruse (HIV) uuringud

Põhja-Eesti regionaalhaigla laboratooriumi automaatliini labor (tel 617 1027, 617 1661); molekulaardiagnostika labor (tel 617 1769, 617 1768)

Üldiseloomustus

Inimese immuunpuudulikkuse viirus (HIV, Human Immunodeficiency Virus) on retroviiruste sugukonda, lentiviiruste perekonda kuuluv RNA viirus, mis põhjustab omandatud immuunpuudulikkuse sündroomi (AIDS).

Viirust on võimalik detekteerida immunoloogiliste meetodiga, mis võimaldab samaaegselt kvalitatiivselt määrata HIV-1 kapsiidi antigeeni (p24) ja  HIV‑1 ja HIV-2 vastaseid antikehi. HIV vastased antikehad on tavaliselt määratavad 6-12 nädalat peale nakatumist ja HIV-1 antigeen (p24) umbes 6 päeva varem kui antikehad. Molekulaardiagnostiliselt on võimalik määrata HIV-1 RNA hulka vereplasmas (HIV-1 RNA QN), mis võimaldab jälgida ja hinnata viirusevastase ravi tulemuslikkust.

Näidustused

HIV 1,2 ag-Ab: HIV-nakkuse diagnoosimine,

HIV-1 RNA QN: ravi jälgimine

Referentsväärtus

Negatiivne

Kliiniline tõlgendus

Immunoloogiline uuring:

1. Negatiivne tulemus ei välista täielikult HIV-nakkust, nakkuskahtluse korral korrata analüüsi 2-4 nädala pärast.
  2. Esmane positiivne/piiripealne tulemus märgitakse infosüsteemides „REF“ ja saadetakse kinnitavale uuringule Lääne-Tallinna Keskhaigla laboratooriumisse.
  3. Positiivne tulemus, uuring on kinnitatud positiivseks HIV‑1/HIV-2 vastaste antikehade või HIV-1 antigeeni suhtes Lääne-Tallinna Keskhaigla laboratooriumis.

HIV-1 RNA QN:

1. Positiivne tulemus – patsiendi veres on HIV-1 RNA detekteeritav ca 1 nädal peale nakatumist. HIV-1 kvantitatiivne analüüs võimaldab määrata viiruskoopiate arvu 1 mL vereplasmas ning jälgida ajas viiruskoopiate dünaamikat. Vastus väljastatakse kujul koopiat/mL.
  2. Negatiivne tulemus – patsiendi veres ei leidu HIV-1 RNA-d või on viiruskoopiate arv alla määramispiiri. Viimasel juhul võib olla tegemist peale nakatumist liiga varajase testimisega (vähem kui nädal) või ravi saava patsiendiga.

Immunoloogiline uuring

Proovi-/uuringumaterjal

Veeniveri/seerum

Proovianum

Geeliga CAT katsuti (kollane kork)

Uuringumaterjali säilivusaeg, -temperatuur jt transpordi tingimused

Seerum

+25 °C 7 päeva

+2...+8 °C 4 nädalat

-20 °C 3 kuud

Teostamise sagedus

24 h

Mõõtemeetod

Elektrokemoluminestsents-immuunmeetod (ECLIA)

HK kood

HIV-1 DNA QN

Proovi-/uuringumaterjal

veeniveri/plasma

Proovianum

Geeliga K2E EDTA katsuti (pärlmuttervalge kork)

Uuringumaterjali säilivusaeg, -temperatuur jt transpordi tingimused

Plasma

+25 oC          8 tundi

+2...+8 oC     72 tundi

-20 oC           6 nädalat

Segavad tegurid

Teostamise sagedus

E-R 8-16

Mõõtemeetod

qPCR (kvantitatiivne reaalaja polümeraasiahelreaktsioon)

HK kood

Kasutatud kirjandus

1. Burtis CA, Ashwood ER, Bruns DE. Tietz Textbook of Clinical Chemistry and   Molecular Diagnostics, 5th Edition, ptk 42, lk 1314, 2012.
  2. Reaktiivi infoleht – Cobas HIV combi PT, Roche Diagnostics, versioon 8, 12/2016.
  3.    Xpert HIV-1 Viral Load originaaljuhend versioon 1.0
  4. HIV kinnitav diagnostika, Eesti Laborimeditsiini Ühing, 2013.

Koostanud Monica Tilk automaatliini laborispetsialist, Kedy Medar molekulaardiagnostika laborispetsialist

Laboriuuringute valdkond