Karbamasepiin plasmas (P-Carba)
Põhja-Eesti regionaalhaigla laboratooriumi automaatliini labor
Telefon 617 1027
Üldiseloomustus
Karbamasepiin on krambivastane ravim, mida kasutatakse kõikide epilepsia vormide ja toonilis-klooniliste krampide korral, kolmiknärvi neuralgia, diabeetilise neuropaatia ja bipolaarse haiguse korral. Sarnaselt fenütoiiniga takistab karbamasepiin ebanormaalse neuronaalse aktiivsuse arenemist.
Vereringes on ta umbes 70% ulatuses seotud valkudega. Ta metaboliseeritakse maksas CYP3A4 ja CYP2C8 poolt karbamesepiin-10,11-epoksiidiks ja edasi karbamasepiin-10,11-dihüdrodiooliks, mis väljutakse organismist uriiniga peamiselt muutumatus vormis. Karbamasepiin-10,11-epoksiid on farmakoloogiliselt aktiivne metaboliit, indiviiditi võib moodustuda kuni 48% ulatuses ravimi põhivormist ning tema poolväärtusaeg on 5-8 tundi, mis on karbamasepiini põhivormist oluliselt lühem.
Karbamasepiini poolväärtusaeg pärast esimese doosi manustamist täiskasvanutel on 18-55 tundi ja lastel 3-32 tundi, pikaajalisel manustamisel lüheneb see kuni 8-20 tunnini täiskasvanutel ja 10-14 tunnini lastel. Poolväärtusaeg eakatel on 30-50 tundi.
Näidustused
- Ravimmonitooring
Referentsvahemik (1)
Terapeutiline 4 - 12 mg/L
Toksiline >15 mg/L
Kliiniline tõlgendus
Kontsentratsioonidel >12 mg/L võivad tekkida intoksikatsiooni sümptomid nagu nägemishäired, paresteesiad, nüstagm, ataksia, diploopia, generaliseerunud erütematoosne lööve. Pikaajalised kõrvaltoimed on hüponatreemia (ebaadekvaatse antidiureetilise hormooni sündroomist) ja südamepuudulikkus, eriti vanematel inimestel.
On teada teisi ravimi kõrvaltoimeid, mis ei seostata kontsentratsiooniga veres, nimelt urtikaaria ning leukopeenia, trombotsütopeenia ja aplastiline aneemia. Nad kaovad tavaliselt ravimist loobumisel.
Teatud situatsioonides, eriti lastel, on oluline arvesse võtta, et karbamasepiini farmakoloogiliselt aktiivne metaboliit võib organismis kuhjuda ning olla põhivormiga ekvivalentsetes kogustes, kuigi jääb praktiliselt määramata, kuna antud meetod määrab seda metaboliiti ainult kuni 3% ulatuses.
Teiste ravimite üheaegne tarvitamine võib oluliselt mõjutada karbamasepiini kontsentratsiooni.
Kontsentratsiooni vähendavad:
- Erütromütsiin, fenütoiin, fenobarbitaal, - kiirendavad karbamasepiini metabolismi
Kontsentratsiooni suurendavad:
- Valproaat ja lamotrigiin, itrakonasool ja greibimahl
Proovi-/uuringumaterjal |
Veeniveri/plasma Veri võtta enne järgmise ravimidoosi manustamist |
Proovianum |
Geeliga LH-katsuti (heleroheline kork) |
Uuringumaterjali säilivusaeg, -temperatuur jt transpordi tingimused |
20...25 oC 2 päeva 2...8 oC 7 päeva -20 oC 4 nädalat |
Teostamise sagedus |
24 h |
Mõõtemeetod |
Mikroosakeste kineetiline reaktsioon lahuses (KIMS) |
HK kood |
66143 |
Kasutatud kirjandus
- Burtis CA, Ashwood ER, Bruns, DE. Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. 5th ed. US: Elsevier Inc; 2012.
- Atkinson AJ, Lode H, Miller R et al. Therapeutic Drug Monitoring, Clinical Guide. 2nd ed. Abbott Laboratories; 1994.
- Taylor WJ, Robinson JD, Spivey-Miller S. Handbook of therapeutic monitoring. 2nd ed. Harvey Whitney books company; 1993.
- Reaktiivi infoleht, CARB4, Cobas systems application, 2016-04, V 1.0.
Koostanud Galina Zemtsovskaja, kliinilise keemia labori vanemarst
Karel Tomberg, arendusjuht
19.11.2018