Esimese patsiendi vastuvõtmise au vastvalminud X-korpuses kuulub radioloogiakeskusele
20.01.20104. jaanuaril 2010 alustasime plaanilist tööd X-korpuses. Suletud on C-korpuse III korruse radioloogia ning patsientidel palume pöörduda uuringutele uude keskusesse X-korpuses. Kuni erakorralise meditsiini keskuse kolimiseni jätkab erakorralise radioloogia registratuur ja valveradioloog tööd 24/7 vanas kohas.
Uues keskuses asuvad radioloogia registratuurid X-korpuse aatriumi kõrval. Uues radioloogiaosakonnas on optimaalsema fuktsionaalsuse tagamiseks tehnoloogiad paigutatud modaliteetide kaupa. Nii on võimalik patsientide ooteaega lühendada tööd sujuvalt samaliigiliste seadmete vahel jagades.
Erakorralise meditsiini keskuse radioloogia (Registratuur 1) tiiba on koondatud kõik erakorralise patsiendi seisundi hindamiseks vajalikud radioloogiaseadmed: erakorralise töö röntgenkabinet, röntgen-läbivalgustusseade; ultrahelikabinet, kompuutertomograafia – kõik need uuringuvõimalused on töös vaheaegadeta. Samasse tiiba jääb ka menetlusradioloogia ja angiograafia.
Järgmisesse alasse (Registratuur 2) on paigutatud uus ortopantomograaf, uus kompuutertomograaf ja 1,5T-magnetresonantstomograaf ning uus 3T-MRT-seade. Tänu kaasaegseima tipptehnoloogiatega varustatud uute KT ja MRT seadmetele on avardunud piltdiagnostika võimalused ning väheneb kiirguskoormus patsientidele.
Siia kõrvale on kompleksselt planeeritud rinnanäärme haiguste piltdiagnostika üksus. Mammograafia kabinetid ja üks ultrahelikabinet rinnanäärme uuringuteks on kavandatud nii, et patsiendil oleks tulevikus võimalik saada lõplik diagnoos ilma liigse jooksutamiseta. Mammogrammil täpsustamist vajava muutuse saab koheselt üle kontrollida ultraheliuuringul ja vajadusel ka kohe UH kontrolli all või stereotaktilise seadmega mammograafi kontrolli all biopsia võtta.
Registratuur 3 teenindab neid patsiente, kes tulevad röntgenisse ning luudensitomeetria kabinetti luutiheduse või keha rasvasisalduse uuringule. Kõik röntgenikabinetid on nüüd varustatud uute täisdigitaalsete aparaatidega. Personalil jääb ära aegavõttev kassettidega toimetamine. Digitaalsed detektorid paiknevad uuringulaua sees ning pärast ülesvõtte tegemist on kujutis mõne sekundiga monitoril nähtav. Riietuslüüsid röntgenkabinettide ees suurendavad samuti kabinettide läbilaskevõimet ja vähendavad patsientide ooteaega.
Registratuur 4 on B-korpusele kõige lähemal – siin asub ka ultraheliuuringutele suunatud patsientide ooteala. Kõik patsientide ootealad on kavandatud õdusad ja avarad. Kaua oodatud elektrooniline patsiendi järjekorrasüsteem võimaldab personalil patsiendivooge optimaalselt suunata. Radioloogiasse uuringutele saabuvatel patsientidel saab olema ka meeldiv võimalus jalgu puhata kaunis valguse- ja õhurikkas aatriumikohvikus.
Kokkuvõtteks saab tõdeda, et Regionaalhaigla radioloogia on astumas uude ajalooetappi siinse radioloogia arengus. 1896. aastal – mõni kuu pärast röntgenkiirte avastamist tehti Eestis esimene röntgenülesvõte. 114 aastat hiljem on meil MPR, 3D funktsionaalne kuvamine, virtuaalne endoskoopia jpm. Järgmisena on X korpusesse asumas nukleaarmeditsiin, kus kuvamine toimub ka molekulaarsel tasemel.