Harjutusi stressi ja pingete maandamiseks
18.03.2021Regionaalhaigla kliinilised psühholoogid ja vaimse tervise õed jagavad harjutusi ja nippe, kuidas maandada stressi, pingeid ja ennetada läbipõlemist.
Regionaalhaigla kliiniline psühholoog Heivi Varus tutvustab hingamisharjutust "Langev leht". Väljahingamine on väga oluline, sest aitab kehal maha rahuneda.
Keerulistel aegadel kipume sageli tundma rohkem ärevust ning pähe tulevad häirivad ja rõhuvad mõtted. Peamine, mis ärevust tekitab on muretsemine. Kuidas sellega toime tulla? Regionaalhaigla kliiniline psühholoog Kristi Kalvik õpetab selleks meetodit "Muretsemise aeg", mis on kindel ajaperiood, mil kõik oma muremõtted korraga ära mõelda.
Kui tööl on kiired ajad, on raske enda jaoks lõõgastumiseks-lõdvestumiseks aega leida. Regionaalhaigla kliiniline psühholoog Maarja-Liisa Oitsalu näitab selleks üht tõhusat jõuharjutust, mille järgselt kõik lihaslõdvestust tunda saavad. Tarvis ei ole muud, kui üht tühja seina, mille vastu toetada.
Meie pead läbivad päeva jooksul tuhanded mõtted, kujutluspildid ja mälestused - mõned neist on meeldivad, mõned aga rõhuvad ja häirivad. Raskel ajal võib pähe tulla palju negatiivseid mõtteid, mis võivad häirida keskendumist. Kuidas kontrollida seda, mida me oma mõtetega teeme? Regionaalhagla vaimse tervide õde Liis Kristiin Vaher toob muremõtetest eemaldumiseks lihtsa ja illustratiivse näite.
Kui elus on keeruline olukord, millega tegelemine tundub raske, sest ärevus on kõrge ja südamelöögid varjutavad kuulmise, siis tuleb appi külmakoti tehnika. Tehnika praktiseerimiseks sobivad hästi nii külmakott, külmutatud juurviljad kui näo külma vette panemine. Vaata lähemalt videost, kus Regionaalhaigla vaimse tervise õde Elisabeth Hallimäe selgitab, kuidas tehnika täpsemalt toimib.
Meie emotsionaalsed protsessid mõjutavad väga tugevalt seda, mida me tähele paneme, mida me mäletame ja milliseid otsuseid me teeme. Täpselt samamoodi mõjutavad need asjad, mida me tähele paneme ka seda, milliseid emotsioone me kogeme. Emotsionaalses olukorras on võimalik oma tähelepanu juhtida millestki eemale või millegi suunas, mis tekitab positiivseid emotsioone. Regionaalhaigla kliinilise psühholoogi Heivi Varuse sõnul on selleks hea viis kuulata või vaadata end ümbritsevat.