Näo- ja lõualuukirurgia üksus

Näo- ja lõualuukirurgia üksus kuulub pea- ja kaelakirurgia keskuse koosseisu. Meie üksuses on seitse statsionaarset voodikohta ning meil töötab viis näo- ja lõualuukirurgi. Meie teeninduspiirkonnaks on kogu Põhja-Eesti ja Tallinn, aga kraniosünostooside diagnoosiga patsiente ravime ainukesena Eestis. Üksuse tegevus hõlmab kogu kolju, näo ja kaela piirkonna haiguste ravi. Üksuses ei tegeleta hammaste ravi ja hammaste eemaldamisega. Ravile pöörduvad nii erakorralised kui ka plaanilised haiged. Polikliinikus toimuvad näo- ja lõualuukirurgia ambulatoorsed vastuvõtud esmaspäevast reedeni. Keskmiselt pöördub aastas ambulatoorsele vastuvõtule umbes 3700 patsienti ja statsionaaris teostatakse umbes 700 operatsiooni.

Meie ravivaldkonnad

Näo-lõualuu kirurgia eriala tegeleb kolju, näo, lõualuu ja kaela kaasasündinud ja omandatud haiguste raviga. Omandatud haigused võivad tuleneda haigestumisest, arengu anomaaliatest, kasvajatest, traumast, degeneratiivsetest haigustest ning ka vananemisest.

• Ortognaatne kirurgia hambumuse anomaalia ja uneapnoe raviks
  • Pea- ja kaela piirkonna väärarendite ravi, sealhulgas kraniosünostoosid ning huule- ja suulaelõhed
  • Pea- ja kaela piirkonna kasvajate ravi kaasaarvatud süljenäärmete kasvajad
  • Pea- ja kaela piirkonna arengulised haigused: tsüstid, hemangioomid, lümfangioomid jne
  • Pea- ja kaela piirkonna infektsioonid ja traumad
  • Alalõualiigese kirurgiline ravi, hüperplaasia, anküloosi ja kasvajate puhul
  • Alõualiigese kirurgiline rekonstruktsioon
  • Alalõualiigese sisehäire kirurgiline ravi, eri näidustusel (kui konservatiivne ravi  osutub ebaefektiivseks)
  • Tasuliste teenuste alla kuluvad näo kosmeetilised operatsioonid ja protseduurid ning lõualuude luu augmentatsioon (suurendamine) hamba implanteerimiseks

Näo-lõualuu kirurgia eriala iseärasused:

Plaaniliselt opereeritakse mitte ägedaid haiguseid, kasvajaid, erinevaid väärarenguid ja lõualuu suurusega anomaaliaid. Meie üksus on spetsialiseerunud ka kaasasündinud väärarendite ravile. Sellised patsiendid jälgitakse kuni täiskavanud eani, sest vajavaduse tekkel teostatakse õigeaegselt täiendavaid operatsioone. Ravimeeskonda on kaasatud ka teised spetsialistid, nagu neurokirurg, pediaater, laste neuroloog, silmaarst, ortodont, kõrva-nina kurguarst, logopeed jt. Viimastel aastatel oleme koostöös neurokirurgidega esimestena Eestis arendanud kaasasündinud laste kraniosünostooside kirurgilist ravi.

Huule- ja suulaelõhedega laste ravi Regionaalhaiglas

Logopeed

Huule- ja suulaelõhedega laste ravi on sageli pikaajaline ja eeldab pere ning mitmete spetsialistide koostööd. Logopeed nõustab vanemaid lapse kõne arengu toetamise ning lõhedest tingitud spetsiifiliste probleemide teemal. Tänu MTÜ Naerulinnud abile, saame alates 2007 aastast hinnata heaks kõneks äärmiselt vajalikku pehme suulae funktsiooni. Uuringutel käivad sageli ka lapsega igapäevast teraapiat tegevad logopeedid, peame selliseid kohtumisi äärmiselt oluliseks edasise ravi ja otsuste tegemisel.

Kindel koht on ka näo-lõualuu ja kaelapiirkonna healoomuliste kasvajate diagnostikal ja kirurgilisel ravil.

Mõnevõrra on tõusnud ka patsientide hulk, kes vajavad hambumust korrigeerivat kirurgilist ravi-ortognaatset kirurgiat. Teostame vajadusel nii üla- kui alalõualuu korrigeerivaid operatsioone. Koostöös kõrva-nina kurguarstide ja pulmonoloogidega oleme alustanud uneapnoed põdevate patsientide kirurgilist ravi lõualuude asendi korrigeerimise kaudu. Selliste operatsioonide tulemusena paraneb patsientidel nii mälumis- kui hingamisfunktsioon ning näo esteetika.

Suure osa erakorralistest patsientidest moodustavad erinevate näo ning lõualuu piirkonna traumadega haiged. Traumaravi võimaluste ja meetodite kohta lugege lähemalt Regionaalhaigla Traumakeskuse kodulehelt.

Samuti on meil suured kogemused statsionaarset ravi vajavate näo-lõualuu ning kaelapiirkonna põletikuliste protsessidega patsientide ravimisel. Kasutame tipptasemel röntgendiagnostikat ning kaasaegseid operatsioonivahendeid.

Patsiendid tunnustavad meid

Käisin ülemise lõualuu operatsioonil oma progeeniaga ja mul jäi kolmest haiglas veedetud päevast väga hea kogemus! Õed olid hästi sõbralikud ja abivalmid ning valusid tundma ei pidanud. Samuti oli söök maitsev. Jäin igati rahule ja soovin tublidele õdedele 11-ndal korrusel jõudu ja jaksu!

Liis

VAATA KÕIKI TÄNUAVALDUSI