Sõeluuringud

Rinnavähi sõeluuring

Rinnavähi sõeluuringule kutsutakse naisi vanuses 50–70 ja 74-aastased iga kahe aasta tagant. 

2024. aastal on kutsutud rinnavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1950, 1954, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970, 1972, 1974.

Sõeluuringu eesmärk on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis – enne, kui kasvaja on tekitanud kaebusi ja organismis levima hakanud. 

Sihtrühma kuuluvad naised leiavad kutse-saatekirja Terviseportaalist www.terviseportaal.ee (Vastuvõtud ja saatekirjad) alates sõeluuringuaasta algusest. Kutse sõeluuringule kehtib kalendriaasta lõpuni. Rinnavähi sõeluuringule saab broneerida aja Terviseportaalis klõpsates vastuvõttud-saatekirja peal olevale „Broneeri aeg“ nupule.

Sõeluuringu käigus tehakse rinnanäärme radioloogiline uuring ehk mammograafia, mis on väikese kiirgusdoosiga ja tervisele ohutu. 

Jämesoolevähi sõeluuringud

Jämesoolevähi sõeluuringule on oodatud 60–­68-aastased mehed ja naised iga kahe aasta tagant.

2024. aastal on kutsutud jämesoolevähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised ja mehed sünniaastaga 1956, 1958, 1960, 1962, 1964.

Sõeluuringus osalejatele saadetakse kutse e-posti või posti teel rahvastikuregistris olevale aadressile. Pärast kutse saamist tuleb kirjasaajal end registreerida pereõe vastuvõtule. 

Sõeluuringul saab osaleda ka ilma kutseta. Kui kuulud antud aastal sõeluuringu sihtrühma, võid pöörduda otse oma perearsti poole.

Jämesoolevähi sõeluuringul kasutatakse peamise meetodina peitveretesti, mille abil saab avastada roojas leiduvat verd. Perearstikeskusest saad peitvere testi tegemiseks vajaliku komplekti ja juhised testi tegemiseks. Peitvere testi vastust näeb Terviseportaalis kümne tööpäeva jooksul pärast proovi postitamist.

Kui testi tulemus on negatiivne, siis saadetakse uus kutse-saatekiri sõeluuringusse kahe aasta pärast.

Kui testi tulemus on positiivne, tuleb lisauuringute korraldamiseks võtta ühendust oma perearstikeskusega, kes koostab saatekirja sõeluuringu koloskoopiasse ning annab juhised edasi toimimiseks. Sõeluuringu koloskoopiat tegeva endoskoopiakabineti protseduurile saab registreeruda telefoni teel 617 1049 või digiregistratuuri kaudu. Meie endoskoopiaosakond asub aadressil Sütiste tee 19, B-korpuse 1. korrusel liftide juures.

Infot Regionaalhaiglas läbiviidavate jämesoolevähi sõeluuringute kohta saab numbrilt 617 2354. 

Emakakaelavähi sõeluuring

Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse naisi vanuses 30–65 iga viie aasta tagant.

2024. aastal on kutsutud emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989, 1994.

Sõeluuringus osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada varakult, mil need on ravitavad. Emakakaelavähi peamiseks tekitajaks on inimese papilloomiviiruse (HPV – Human Papilloma Virus) mõningad kõrge riskiga  viirusetüved, mis levivad peamiselt sugulisel teel. Nakkusallikaks on papilloomiviirusega nakatunud teine inimene. Papilloomiviirusega nakatudes võivad rakkudes pikema aja jooksul tekkida muutused, millest võivad edasi areneda vähieelsed seisundid ning emakakaelavähk.

Kõrge riskiga viirusetüvede olemasolu organismis saab avastada uuringuga, mida nimetatakse HPV-uuringuks. HPV uuring sarnaneb günekoloogilise läbivaatusega, mille käigus võetakse emakakaela limaskestadelt väikese harjakesega proov. Regulaarne HPV-testi tegemine on oluline ka seetõttu, et tavaliselt ei tekita emakakaela rakumuutused ega vähieelsed seisundid muutusi Teie enesetundes.

Tule Regionaalhaiglasse uuringule!

Palume tulla skriiningule Regionaalhaigla Mustamäe meditsiinilinnakusse (J. Sütiste tee 19, Tallinn) naistehaiguste polikliinikusse, registratuur nr 15.

Pakume kahte vastuvõttu nädalas: teisipäeva õhtupoolikul 16.30–18.20 ja reede hommikul 9.00–10.50.

Vastuvõtule saab registreerida telefonil 617 1049, digiregistratuuris või helistades otse sekretärile telefonil 617 2361 tööpäeviti kell 9.00–14.00.

Uuringu järgselt

Uuringu tulemustest teavitame vastavalt soovile kas e-posti, tavakirja või telefoni teel. Muutuste korral analüüsi vastuses pakume võimalust tulla naistearsti vastuvõtule, et saada selgitusi leitu kohta, testida vajadusel suguhaiguste ja HPV suhtes. Naistehaiguste polikliinikus saab teha kolposkoopilist uuringut koos biopsia ehk proovitüki võtmisega. Kui leitakse emakakaela või muu günekoloogiline halvaloomuline kasvaja, saab Regionaalhaiglas teha kõiki vajalikke uuringuid kasvaja suuruse ja leviku hindamiseks. Kõigi vähi diagnoosiga patsientide ravi otsustatakse günekoloogiliste kasvajate konsiiliumis kirurgi, kiiritus- ja keemiaravi arsti koostöös.

 

Loe lisaks