Prof Sergei Nazarenko

Interdistsiplinaarne seminar käsitleb edusamme dementsuse ravis

14.04.2016

Reedel, 15. aprillil kl 10-17 korraldab Põhja-Eesti Regionaalhaigla koos arstide erialaühendustega Solarise Kino Saku saalis interdistsiplinaarse koostööseminari „Dementsus“, kus käsitletakse terviklikult dementsuse ja aju-uuringutega seotud teemasid ning tutvustatakse vastavaid edusamme nii Eestis kui ka mujal maailmas.

„Tänu meditsiiniteaduse arengule ning inimeste teadlikkuse tõusule on saavutatud edu südame- ja veresoonkonnahaiguste käsitlemisel, eeskätt suremuse langetamise  suunas. Samaaegselt on kasvajad muutumas kroonilisteks haigusteks, millega võib aastaid elada. Nüüd liigub ühiskonna tähelepanu fookusesse ajutegevuse uuringute temaatika ja on õige aeg pöörata tähelepanu dementsusele,“ põhjendab koostööseminari kontseptsiooni autor, Regionaalhaigla radioloogia ülemarst, nukleaarmeditsiini osakonna juhataja, professor Sergei Nazarenko seekordse, juba 11 interdistsiplinaarse seminari teemavalikut. Prof Nazarenko sõnul ei saa dementsusest rääkida vaid kui vanemaealisi kimbutavast probleemist, näiteks suurendavad dementsuse esinemissagedust erinevad traumaatilised ajukahjustused, aga ka HIV ning süüfilis.
BRAIN algatus eeskujuks
Seminari I osa avab USA suursaadik Eestis hr James M Melville, kes tutvustab Ameerika Ühendriikide presidendi Barack Obama poolt 2013. aastal välja kuulutatud White House BRAIN (Brain Research through Advancing Innovative Neurotechnologies) algatust, mis rõhutab uuendusmeelsete aju-uuringute olulisust Alzheimeri ja Parkinsoni tõve diagnoosimises ja ravis. Seminari esimeses osas räägib dementsusest ja selle diagnoosimisest sellele valdkonnale spetsialiseerunud neuroloog dr Ülla Linnamägi, ettekande peab ka tunnustatud neuroloog dr Katrin Gross-Paju, kelle ettekanne kannab pealkirja „Kas dementsus on pärilik?“. Hollandist on tulnud sealse Alzheimeri keskuse kogemusi jagama dr Femke H. Bouwman.
Moodne diagnostika aitab patsienti
Aju-uuringute alal on hiljuti edusamme tehtud ka Eestis, juurutades uuenduslikke diagnostilisi meetodeid. „2015. aastal viisime Regionaalhaigla nukleaarmeditsiini osakonnas esimest korda Baltikumis läbi amüloidikuvamise. Amüloid on aine, mis koguneb ajus dementsuse korral,“ selgitab prof Nazarenko, lisades: „Oleme dementsuse uuringutega sealmaal, nagu mõni aeg tagasi vähiuuringutega, oskame teha haiguse varajast diferentsiaaldiagnostikat ning teatud dementsuse vorme ka ravida.“ Sellise meetodi rakendamine aitab kõrvalekalded ajus võimalikult vara avastada, näiteks kergete mälu- või käitumishäirete ilmnemisel ning suunata ravi õigetele patsientidele. Seminari II osa keskendub dementsuse käsitluse erinevatele aspektidele sh otsitakse vastust küsimustele, kas ja kuidas saab dementsust ennetada ning haiguse kulgu mõjutada. Teemat on tulnud avama erinevate erialade esindajad - sõna saavad nii neuroloogid, radioloogid, nukleaarneuroloogid, psühhiaatrid, kardioloogid kui ka sotsiaalministeeriumi  ametnikud.
E-lahendused dementsuse diagnoosimisel
„Diagnostika peab pakkuma kompleksvastuseid, mitte pelgalt uuringute vastuseid,“ rõhutab prof Nazarenko. Seminari kolmandas osas peab intrigeeriva ettekande Jyrki Lötjönen Tampere Ülikoolist, kelle ettekanne käsitleb e-lahenduste ja suurte andmekogude potentsiaalseid võimalusi dementsuse diagnoosimisel nii üksikisikul kui ka patsientide populatsioonis.
Üritus jätkab 2006. aastal alustatud interdistsiplinaarsete seminaride traditsiooni. Varasemad seminarid on kandnud pealkirju „Puus“, „Insult“, „Kops“, „Maks“,  „Väike liiges“, „Neer“, „Intestinum“, „Veresoon“ ja „Lümfisõlm” ja „Lülisammas“.

Koostööseminari kava:*

9:30        Registreerimine, tervituskohv, näitus

I OSA      Moderaator Katrin Gross-Paju

10:00     Avamine – Sergei Nazarenko