Bariaatria ehk rasvumise kirurgiline ravi

Kui kaalute rasvumise kirurgilist ravi, siis soovitame seda teha Regionaalhaiglas, Läänemere maade suurimas ja turvalisimas bariaatrilise kirurgia keskuses. Oleme aidanud uuele elule üle 1000 ülekaalulise patsiendi. 99,5% operatsioonidest teostame laparoskoopiliselt. Operatsioonijärgsete tüsistuste esinemissagedus on meil nt madalam kui Rootsi bariaatrilise kirurgia keskustes. Meie keskuse operatsioonijärgne suremus on olnud 0%.
Hästi korraldatud patsientide koolitus, nõustamine ja jälgimine peale lõikust tagab hea ravitulemuse ja patsientide rahulolu. Regionaalhaiglal on väga suur kogemus kõrge riskiga bariaatrilise kirurgia patsientide ravis. Pakume postbariaatrilist plastilist kirurgiat patsientidele, kes seda vajavad (abdominoplastika, rindade vähendamine jm). Meie patsiendid on pärit Eestist, Soomest, Norrast, Venemaalt ja Rootsist. Bariaatrilise kirurgia eestvedaja Regionaalhaiglas dr Ilmar Kaur valiti 2012. aastal Eesti Aasta Arstiks.

Näidustused:

  • Kehamassi indeks 35–40 kg/m2 koos rasvumisega seotud kaasuvate haigustega nagu teise tüübi diabeet, arteriaalne hüpertensioon, uneapnoe, degeneratiivsed liigeshaigused jne.
  • Kehamassi indeks üle 40 kg/m2 on ise näidustus bariaatriliseks kirurgiaks, sõltumata kaasuvate haiguste olemasolust.

Operatsioonid:

  • Laparoskoopiline maost möödajuhtiv operatsioon (gastric bypass).
  • Laparoskoopiline vertikaalne maoresektsioon (gastric sleeve).
  • Laparoskoopiline mao plikatsioon (gastric plication).

Mida oodata?

Patsiendid saabuvad haiglasse operatsioonipäeva hommikul. Bariaatrilised operatsioonid teostatakse alati üldnarkoosis. Peaaegu kõik operatsioonid tehakse laparoskoopiliselt, siin viiakse läbi 1 cm lõigete kõhuõõnde kaamera ja instrumendid, mille abil lõikus teostatakse. Suure kõhulõike vältimine lubab patsientide väga kiiret lõikuse järgset taastumist ja väldib haavatüsistusi (infektsioon, armisong). Mõned tunnid peale operatsiooni julgustatakse kõiki patsiente voodist tõusma ja kõndima, samuti on lubatud juua 2–3 klaasi vett. Järgmisel päeval võivad patsiendid juua nii palju kui soovivad ning peavad kõndima vähemalt 1 tund päeva jooksul. Teisel operatsioonijärgsel päeval külastab patsiente toitumisnõustaja, süüakse püreetoite ning suurem osa patsientidest lahkub sel päeval kodusele ravile, olles eelnevalt kirurgi poolt läbi vaadatud. Kõik patsiendid saavad kaasa kirjalikud materjalid toitumis- ja käitumissoovitustega. Töövõime taastumine peale lõikust on individuaalne, kuid reeglina saavad kontoritöö tegijad naasta tööle 10 päeva pärast ning füüsilise töö tegijad 3–4 nädala pärast.
Esimesel operatsioonijärgsel aastal kutsume kõik patsiendid 3 korda nõustamisele ja järelkontrolli, edaspidi 1 kord aastas või vajadusel sagedamini.

Raskeid operatsioonijärgseid tüsistusi esineb suhteliselt harva, meie haiglas u 2,5 protsendil patsientidest. Sagedasimaks tüsistusteks on verejooksud kõhuõõnde (1,5%) või soole valendikku, mao või sooleõmbluste lekked (0,5%) ja südame-veresoonkonna- või kopsuhaigustest tingitud tüsistused (0,5%). 90% operatsioonijärgsetest tüsistustest avaldub esimese 48 tunni jooksul. Lahkudes haiglast teisel päeval peale lõikust, võib patsient end kodus üsna kindlalt tunda.